Jak to je s novým virem, co "zachvátil miliony počítačů"

V televizi humbuk, na internetu pravda
Je třeba si dávat bacha na svou zvědavost


V televizi humbuk, na internetu pravda.
Na toto rčení si budeme muset zvykat. Když se člověk bude chtít dozvědět pravdu, bude muset na internet.

Ve čtvrtek 4.5. od rána rozhlasové stanice opakovaly zprávy o novém viru ILoveYou, který zachvátil miliony počítačů. Během dne zpravodajství přitvrzovalo v líčení počítačových hrůz a korunu tomu nasadily večer televizní stanice.

V TV zprávách se již hovořilo o napadených počítačových sítích bank, velkých institucí a podniků, a v Británii již prý 10% všech počítačů i síť britské Dolní sněmovny.

Skutečnost je daleko prozaičtější, než by to rádi viděli TV redaktoři. Virus se bleskově rozšířil po světě, to ano, ale vzhledem k tomu, že je to virus typu červ, šířený mailovou poštou. Přijde vám jako příloha dopisu s názvem, který vás ujišťuje, že vám někdo píše, že vás miluje (I Love You). Kdo je zvědav, otevře přílohu aby si přečetl podrobnosti a má virus v počítači. Takto zvědaví však rozhodně nejsou správci počítačových sítí "velkých bank, institucí a podniků", jakož i majitelé jednoho počítače, kteří dobře vědí, že neradno otvírat neznámé přílohy podezřelých dopisů.

Pokud tedy jde o pravdu, jak to s novým virem je, hledejte ji na internetu (odkazy na konci článku). Ano, virus se rozšířil poštou, už proto, že kdo jej spustí, přičiní se o to, že osoby uvedené v jeho adresáři, jej ihned dostanou poštou také. Ale to je vše, pokud přílohu dopisu neotevřete, nic se nestane a vy můžete podezřelý dopis vymazat z počítače i s virem. Pokud ovšem nejste zvědaví, kdo vás miluje...

Takže jediný katastrofický důsledek nového viru je v tom, že mnozí správci sítí své sítě uzavřeli či vypnuli, aby jim nechodila pošta s případnými viry. U nás v redakci se to projevilo tím, že jsme ve čtvrtek a v noci na pátek prakticky nedostali žádnou poštu (v noci nám jinak chodí pravidelně řada mailů z internetového společenství chovatelů bobtailů, kteří si vyměňují zkušenosti, tentokrát nedorazilo nic, síť je asi vypnutá).

Takto vypadá pošta s novým virem, pokud vám dojde:

virus1.jpg (23046 bytes)

V předmětu pošty je uvedeno ILOVEYOU (miluji tě), v textu pošty pak "kindly check the attached LOVELETTER coming from me" (laskavě zkontrolujte připojený Milostný dopis, co mi přišel) a v příloze je soubor s názvem Love-Letter-For You.txt.vbs (Milostný dopis pro vás.txt.vbs).

virus2.gif (1252 bytes)

To vše (včetně přípony .txt) podpoří vaši zvědavost, pokud na přílohu klepnete a vyberete si možnost Otevřít, teprve pak se virus spustí a nainstaluje do vašeho počítače.

Kdo tohle ví, virovou přílohu neotevře a dopis i s virem vymaže. Poučení pro příště, a jestli jste virus chytili, připojené odkazy na internet vám pomohou se ho zbavit, než napáchá škody. A pamatujte, když se něco činí, nevěřte moc rádiu a televizi a honem koukněte na internet! Tam je pravda...

Dodatek z pátečního rána: ČT1 a Nova pokračují v líčení hrůz. Také MF Dnes píše a přiznává:
Na rozdíl od svých předchůdců se jmény jako Melissa nebo Černobyl, Iloveyou výrazně zasáhl i Českou republiku. Virus zaměřený na nejběžnější program Microsoft Outlook na hodiny vyřadil elektronickou poštu ve stovkách domácností a firem včetně redakcí MF DNES nebo České televize.

Tu to tedy máme! Páni a dámy redaktoři se nechali nachytat! Nu, nebyli sami, kdo přehlédli, že na konci jména viru není jen TXT, ale vbs, což je spustitelný soubor, podobný známějšímu exe. I na to si budeme muset při práci s počítači zvykat - musíme být prostě všímaví a níkoli jen povrchní. A na povrchnost jsou redaktoři zvyklí a nám ji svými způsoby zpravodajství vnucují. Toto poučení si vezměme za své.

"Položilo to všechny počítače," sdělila stanici BBC mluvčí servisu Down Jones v Hongkongu, Daphne Ghesquiereová a přiznala: "Dostanete zprávu s předmětem ILOVEYOU a já byla mezi těmi hloupými, kteří ji otevřeli. Dostala jsem jich najednou pět a měla jsem podezření, ale jeden byl od nás, tak jsem ho otevřela. Nevíme, jak se to mohlo dostat přes naši antivirovou obranu." Ale ale, přes antivirovou obranu se dostane každý nový virus, je-li zabalený obdobně jako tento.Tahle slepá důvěra v antiviry, je také nanic. A to je další poučení.

Jak to asi dopadlo v Chotěboři?

Virus ILOVEYOU vás opravdu nemá rád

ILOVEYOU, nový mailový virus. DOPLNĚNO!
Tak tentokrát je to vskutku virus jako řemen

Zpět na hlavní stránku Chotěbořského Couriera * Zpět na stránku CHnet