2.1.2000: Zeman a Klaus si zahráli na počítačové odborníky,
dopadlo to ostudně

Komentář Harryho pána k výrokům obou pánů v nedělní Sedmičce na Nově

V nedělním diskusním pořadu Sedmička na TV Nova odpovídali dva čelní muži naší politiky na poněkud netradiční otázky moderátorky. Řeč došla také na novou hračku japonských dětí (za 90 tisíc), umělého psa - robota. Oba pánové hračku svorně odsoudili, naštěstí si ji u nás jaksi naše dětičky nemohou dovolit, byla to tedy debata spíše akademická.

V souvislosti s tím přišla řeč také na problém Y2k. Premiér Zeman naprosto vážným a důležitým basem, jak je jeho zvykem, hladce prohodil, že problém přechodu počítačů na rok 2000 byl obrovským podvodem softwarových a hardwarových firem, na němž si pěkně namastily kapsy (ty firmy). Předseda poslanecké sněmovny Parlamentu Klaus s ním vřele souhlasil a pronesl též něco nesmyslů v tom smyslu.

Nevěřil jsem svým uším, jako asi každý, kdo má s počítači co do činění už nějakých pár let. Že něco takového pronese Václav Klaus, to zas až tolik nepřekvapuje. Své naivní názory na informační technologie už párkrát pustil do světa a jeho výrok o internetu (internet - co to je?) nebude jistě dlouho zapomenut.

Avšak pronese-li něco takového předseda vlády, která zřídila Národní koordinační středisko pro řešení problému přechodu na rok 2000 a vybavila ho slušnou řádkou milionů (však se tam také hoši namakali, ten jejich červený leták si schovávám na památku jako dobrý vtip), je to na pováženou.

Zajisté není pan Zeman počítačovým odborníkem, to si zase jen opět zahrál se svým kolegou na všeznalce. Ale jako předseda vlády má jistě poradce, jenž by mu rád, kdyby to Zeman chtěl, vysvětlil, jak vlastně problém Y2k vznikl, ostatně by mu to dokázal vysvětlit každý, kdo se počítači zabývá profesně, o článcích v odborných časopisech nemluvě.

Nechce se mi věřit, že předseda vlády není informován. Pak by ale musel tuto nehoráznou blbost vyslovit schválně, ale proč?
A řekl-li to z přesvědčení, pak je to tím větší ostuda.

Česká republika nemá zatím ve světě informačních technologií valnou pověst. Nechutí pustit sem stavitele továren na procesory a další vysoce pokročilé technologie počínaje a výroky politiků a nečinností vlády i parlamentu v oblasti informačních technologií konče. Jak dopadla hrstka mladých poslanců, předloživší návrh zákona o elektronickém podpisu, víme.

Jen mi zůstává záhadou, proč přední naši politici si nehlídají svá ústa. Jejich výroky je přece slyšet nejen doma, ale i v cizině. Co si tam o nás proboha pomyslí?

Samozřejmě, poté, co problém Y2k vešel ve všeobecnou známost, našla se řada podnikavců, kteří na něm vydělávali. I já jsem se setkával s případy, kdy si některé firmy účtovaly za instalaci bypassu (obcházejícího starý set-up v počítači a umožňující mu žít i v roce 2000) stejnou částku, jako má nynější letopočet, tedy 2k Kč. Přičemž pro mne to byla práce na dvacet minut i s otestováním. Můžete si říci, že jsem trouba a mohl jsem si to účtovat taky tak, ale my přece nejsme v Praze, kde si účtují za práci servismana od PC takovou částku za hodinu běžně, o svědomí nemluvě.

Ale podstata problému Y2k je přece někde úplně jinde. Spočívá v hlubinách hardwaru a operačního systému, ovládaného čipem RTC (Real Time Clock, hodiny reálného času), jenž byl běžně od počátku osobních počítačů vyráběn na používání dvoumístných dat roku. Do roku 2000 bylo přece v roce 1980 tak daleko a každé tak ušetřené 2 bajty paměti měly cenu větší než zlato... A nezapomeňme, že morální životnost počítače je 4 roky, to jen u nás, kde zápasíme s ekonomikou, se počítače používají do samé fyzické smrti, až se udusí novými náročnějšími programy.

Ať si pánové Klaus a Zeman mluví co chtějí, poučený člověk ví, že zase jednou vypustili do světa krávovinu. A kdo si jich už nepřestal vážit dříve, po takovýchto výrocích asi pomalu přestane. Pánové svými výroky šmahem znevážili poctivou práci stovek odborníků u nás (a tisíců ve světě), kteří na všech těch zastaralých mašinách, co jich tu po úřadech, nemocnicích a továrnách ještě chodí, pracovali, aby 1. ledna 2000 vše proběhlo hladce, jak proběhlo. Místo aby jim poděkovali, že mají ve státě klid, vypustili jedovatou slinu. Uvědomují si to pánové vůbec, že tímhle ty lidi jenom naserou?! (Budiž mi to slovo odpuštěno, ale slušně to napsat opravdu, ale opravdu nejde.)

Je to ostuda, děkujeme, už byste měli opravdu odejít a přenechat tento stát mladým (a schopnějším).

Harryho pán (56), 2.1.2000

Zpět na hlavní stránku