První městské zastupitelstvo po prázdninách

Rozdávali i zamítali
Zpráva Harryho pána z 6. září

Řádné zasedání zastupitelstva začalo již v 15.02 h, když přišlo 12 členů, tedy nadpoloviční většina. V průběhu zasedání přišli ještě 4 opozdilci.

Po kontrole usnesení z minulého zastupitelstva 14.6. poskytl starosta vysvětlení k Vyhlášce o hospodaření s městskými byty, která se dnes bude projednávat.

Z následující zprávy o činnosti městské rady vyjímám zajímavé: MR dala 21.6. souhlas se stavbou obchodního střediska Penny Market v ulici U Prefy. Středisko se již staví. MR projednala smlouvu s majitelem trafiky Hejkalem o umístění trafiky Na Růžku (další podrobnosti nesděleny - vzpomeňte, že před rokem jsme psali o tom, že pan podnikatel užívá městský pozemek a neplatí za něj). Školskému úřadu byla poskytnuta dotace 4 081 Kč měsíčně, aby se udržela Mateřská škola v Bílku. Hasičům v Chotěboři zakoupeny dva nové stroje. Bří Hořínkové neplatí městu nájem za pozemky jimi užívané. Bude tedy vymáhán soudní cestou, neboť páni bratří nereagují na výzvy města. Pan Jakýsi cizí podnikatel měl zájem o pořádání předvánočních trhů na náměstí, MR nevyhověla. Rovněž nevyhověla žádosti nevěsty z Prahy o povolení svatebního obřadu v chotěbořském zámeckém parku (zde musím říci, že bych hlasoval pro povolení). MR neschválila rozbor hospodaření Městské bytové správy za 1. pololetí. MR pronajala rybník v Dobkově panu Josefu Pleskačovi za 170 Kč za rok. Dne 16. října budou na náměstí posvícenské Řemeslné trhy.

Dán byl pak prostor k vyjádření zastupitelů. Zastupitelka Poděbradská kritizovala, že se nenašly peníze na obnovu spolku ochotnického divadla. Starosta jí vysvětlil, že náklady by šly do statisíců, což v rozpočtovém hospodaření města dost dobře nejde ze dne na den (to jistě došlo i lidem bez ekonomického vzdělání). Zastupitel Macků kladl otázku, zda by nešlo uspořádat posvícenské trhy i před vánoci. Starosta vysvětlil, že zatím nikdo z města nemá zájem (opomněl, že před vánoci pozdě pořádat posvícenské trhy). Vedoucí živnostenského úřadu pan Šimon pak podotkl, že posvícenské trhy budou výhradně řemeslné a na pozvání, takže obsazení Vietnamci nehrozí.

Prvním bodem hlavního programu pak projednáváno hospodaření města v 1. pololetí. Podle sdělení starosty byl vývoj příjmů příznivý, přišly zálohy na prodej akcií, výdaje zatím byli nižší neboť většina akcí proběhla až v létě. Zastupitelka Poděbradská pak prohlásila, že má tradiční dotaz, a to Dobkov, veřejné osvětlení, bude či nebude? Dočkala se odpovědi, že se projednává 1. pololetí, tedy stav k 30.6., a většina akcí, tedy i Dobkov, proběhla v létě a jsou hotové. Paní zastupitelce tedy opět doporučíme, aby dávala příště větší pozor. Hospodaření města pak jednomyslně schváleno.

V dalším bodě projednávány záměry města na prodej nemovitostí (záměr ještě není prodej, to mnohým zastupitelům stále uniká). Diskuse rozvinuta okolo bývalé kovárny v Počátkách. Zastupitel Tůma veřejně oznámil, že se zdrží hlasování, neboť záměr není podrobně zpracován. Předtím totiž paní Janáčková, vedoucí stavebního úřadu, upozornila, že nedoporučují prodávat, protože územní plán se ještě zpracovává. Pan Tůma pak navrhl, aby se dnes neprojednával tento záměr, což mu schválilo jen 7 přitomných a tedy málo. Proto o záměru prodeje hlasováno: jen 9 pro, taky málo. Bod se tedy škrtnul. Další záměr na návrh majitele Obchodního domu na náměstí p. Konvaliny z H.B., totiž prodat pozemek po nájezdovou rampou do do obchodního domu. Po menší diskusi, kdo je vlastně majitelem obchoďáku, 13 hlasy proti neprošel (dva pro). Stejně tak neprošel návrh prodat pozemek v Kamenné ulici na soukromé parkoviště. Delší čas si vyžádal návrh Jiřího Němce ml., aby mu byl odprodán pozemek sousedící s jeho parcelou u Břevnické nádrže. Stavební úřad nedoporučil prodej, protože jde o veřejnou cestu, jejíž část pan Němec bez povolení zastavěl betonovým nájezdem. Poslány kolovat fotky, jednu vám zde též pro posouzení předkládáme:

zast060999b.jpg (17132 bytes)

Starosta k tomu podotkl, že se jedná o betonový monument, zabírající veřejnou cestu, postavený bez povolení, který se do toho terénu naprosto nehodí a překáží. Hrozbu příkazu zbourat nepovolenou stavbu chce žadatel odstranit koupí pozemku. Poté, co si zastupitelé fotky prohlédli, odmítli zastavěný pozemek prodat, což by mělo být varováním pro další případné milovníky staveb bez povolení či staveb na cizím pozemku. Je tedy zřejmé, že pana Němce ml. čeká makačka se sbíječkou, jen co stavební úřad vydá příkaz k odstranění nepovolené stavby na pozemku města.

Poté zastupitelstvem odprodána řada nemovitostí, když před tím na návrh zastupitele Tůmy jednáno o každé nemovitosti zvlášť.Prodány byly dva tzv. vagónky v ul. Hromádky z Jistebnice, dům čp.649 (druhá půlka dvojdomku, kde v první má kancelář JUDr. Teuflová, nájemník druhé půlky je totiž neplatič), čp. 317 na náměstí (Knihkupectví) a 1 dům ve Střížově. K navrhovanému domu čp. 847 (u vjezdu do bývalého komunálu, tzv. Liškova vila) byla značná rozprava. Nejprve se zastupitel Hochman jedovatě optal, o kolik se sníží počet zaměstnanců Městské bytové správy, když se prodají další byty. Ředitel MBS Svoboda se nedal vyvést z míry a odvětil pohotově, že to nemá vliv. Na to zastupitelka Poděbradská, zda je vůbec nutno zbavovat se bytů? Pan Svoboda opět pohotově, že ano, současní nájemci bytů mají zájem koupit. Zastupitel Tůma se rozhořčil, že prodáváme, ale nemáme koncepci (koncepce - jeho oblíbený termín), a opět prohlásil předem, že se musí zdržet nebo hlasovat proti (asi to neměl v té chvíli ještě ujasněno). Starosta kontroval, že seznam domů k prodeji byl vypracován již dříve, jde o to, zda chcete či nechcete prodat a není třeba disertačních prací na téma koncepce. Pan Svoboda upozornil, že nezbaví-li se město některých domů, bude muset později na jejich obnovu dát velké peníze. Zastupitelka Poděbradská pak nostalgicky vzpomněla, že v tomto domě kdysi bydlela a když se ty byty rozprodají, za drahé peníze se pak budou stavět nové, např. pro kantory. Tím osvědčila, že je opět mimo, což rozhořčilo zastupitele Uttendorfského, že hbitě vyskočil: "Tady se neustále zaměňuje prodej prázdného a obsazeného bytu. Když přijde kantor," (zdůraznil fakt všem jasný, jen některým komunistickým zastupitelům, a zvláště paní Poděbradské, nikoli) "bude jedno, zda jsme dům čp. 847 prodali, protože nynější nájemníci tam přece tak jako tak zůstanou, tak jakýpak nový kantor!" To byla ta správná tečka za zbytečnou diskusí a hlasováno: ovšem jen 10 pro a tedy o 1 hlas málo, proti Hochman a Poděbradská, a 4 se zdrželi, čímž znemožnili nájemníkům, kteří o to požádali (!!!), dům koupit. Nutno říci, že trochu viny má i starosta, protože zapomněl zdůraznit, že nájemníci o to sami požádali a stejné vyjádření pana Svobody jaksi zapadlo v ruchu vzrušené diskuze).

Po prodeji nemovitostí přišly na řadu pozemky. Zastupitel Hošek požádal o koupi 546 metrů čtver. u Herrmanna, o jejichž koupi měl zájem gynekolog dr. Pospíšil z H.B., ale odstoupil. Zastupitel Uttendorfský se dožadoval, aby domy zde stavěné měly jednotný zástavbový ráz. Zájemce o pozemek prohlásil, že studie je už zadána a bude respektovat veškeré požadavky stavebního úřadu. Zastupitel Pavlásek navrhl pak, aby prodej byl podmíněn schválením studie na příštím zasedání rady. Nato zase vyskočil zastupitel Tůma, co když rada studii schválí a stavební úřad ne, co potom? To ostatním připadalo příliš malicherné, proto hlasováno, všech 15 bylo pro a pan Hošek se skromně zdržel.

zast060999a.jpg (10660 bytes)

Poté projednána žádost Karla Polívky, aby se město vzdalo pozemků v Chittussiho ulici, které se převádí z vlastnictví státu na město zdarma. Zastupitelé zde kupodivu jednotně, ovšem správně, usoudili, že není důvod se vzdávat majetku zadarmo a bláhový návrh pana Polívky zamítlo. (Pan Polívka mi připomněl, že bláhovost je dosti rozšířena, např. Josef Špitálník žádal MR o snížení nájemného za pozemky města přes následující zimu na nula Kč, MR to samozřejmě zamítla, to by uměl každý, podnikat za nula korun, že.) Zdá se, že i další návrh p. Kaliny, že koupí inkriminovaný dům čp. 847, byl ze stejné kategorie, zastupitelstvo to hladce odmítlo (pan Kalina je však majitelem přístupového pozemku k domu). Naopak schválilo odkup klíčového pozemku pro komunikaci v nově chystaném sídlišti domků Morákovský. Jde o 2611 metrů čtv. po 105 Kč.

Nastalo rozdávání ze zatím bohatého Fondu rozvoje bydlení. Žádost o výhodnou půjčku od města podalo 8 stavebníků, dva neměli dokumentaci v pořádku, ale schváleni s tím, že doplní, co třeba. Takže Radomír Benc obdržel 105 tisíc, Josef Pikl za sdružení majitelů domu 130 tisíc, František Jirků 50 tisíc, Jaroslav Brabenec 130 tisíc, Vítězslav Moravec 150 tisíc, Roman Pavlíček 100 tisíc a Karel Andrle 50 tisíc. Tím ve fondu zbylo ještě 540 tisíc a zastupitelstvo vypsalo nové kolo pro přijímání žádostí. Jsem rád, že se půjčky z Fondu ujaly, před rokem jsem tu vyzýval, lidi hlaste se, peníze byly a zájem nikoli.

Schváleno též přijmutí dotace od Vodovodů a kanalizací H.B. (5 tisíc na jeden byt) na stavbu inženýrských sítí v ulici Dlouhé, Severní a na chystaném sídlišti Morákovský a v Bílku. Též schváleno půjčit si 3 miliony Kč od nabízejícího se Energofin Holdingu Praha na obnovu bytového fondu.

Přišlo na řadu rozdávání darů, na které již bylo věnováno tolik, že v rozpočtu zbylo na ně jen 15 tisíc. Zastupitelstvo nedbalo a rozdalo další dary, když u některých upravilo požadovanou výši daru směrem dolů. Rómské sdružení p. Josefa Dzurka žádalo o min. 150 tisíc na veškeré vybavení hudebního (5 členů) a tanečního (25 členů + 2 vedoucí) souboru. To vyvolalo smích v sále a odhlasován návrh MR na 3 tisíce. Hasiči z Počátek chtěli 15 tisíc, dostali pět. Protidrogové centrum H.B. požadovalo 20 tisíc, dostalo pět. TJ CHS žádala a dostala pro sportovní turnaje oddílu stolního tenisu tisíc Kč, oddílu volejbalu 5 tisíc, šachového oddílu tisíc Kč a oddílu kopané 500 Kč. SK Chotěboř (omylem představený jako oddíl TJ CHS) dostal pro svůj oddíl kufrování tisíc Kč. Klub důchodců dostal na Mikulášské posezení 3 tisíce. Prázdninová škola Lipnice (nynější majitel chaty Doubravky) dostala 1 tisíc za natření všech zábradlí na náměstí. Záchranná a výcviková základna CO Kutná Hora, která bude 11. října demolovat Vlasárnu, dostala 25 tisíc (ohlášeno, že mj. na odvoz rumu, smích v sále - patrně všechen rum ve Vlasárně již vypit. Těm, kdo neznají Chotěboř podrobně, připomínáme, že Vlasárna, dům hrůzy, byla postupně vybydlena rómskými obyvateli tak, že zcela zničena a nutno ji zbourat, město podalo trestní oznámení, policie však nenašla viníka). Poslední komu bylo darováno, byly VČE, dostaly 42860 Kč na ulici U obory a 7152 Kč na Ulici Dlouhou. kde položí elektrické sítě.

Zastupitelstvo nejen rozdávalo, ale i přijímalo. Od pana Jana Josefa Dobrzenského přijalo dar, kapličku s pozemkem ve městě. Tím přijalo ovšem závazek o kapličku a pozemek se starat.

Starosta poté ohlásil různé návrhy. Firma Area Praha žádala změnit územní plán, protože chce postavit v Chotěboři další obchodní dům, k čemuž si vyhlédla místo původně určené pro autobusové nádraží. Změna neschválena a starosta doporučil koupi zbídačelých (soukromých) domů v Palackého ulici a jejich zbourání pro stavbu supermarketu. Stavounie H.B. žádala prominout penále 20 tisíc Kč za pozdní dohotovení Požární zbrojnice. Firma si sama zkrátila původní termín o 2 měsíce, ale pak to o 10 dní nestihla. Zastupitelstvo neprojevilo pochopení pro stachanovské zkracování termínů a prominutí penále neschválilo, když předtím se jeden zastupitel tázal, zda by město o těch 20 tisíc přišlo a muselo mu být vysvětleno, že ano..

Oznámeno, že dluhy v nájemném se blíží 800 tisícům Kč. Načež schváleno prominutí nezaplaceného nájemného dvěma zemřelým, a to Imrichu Dzurkovi 10414 Kč a Jarmile Giňové 5772 Kč. Pravda, o mrtvých jen dobré, ale co pozůstalí, ti nemusí platit?

Základní škola Svinný dostala na pořádání výchovného koncetru 2 tisíce Kč, což vedlo později starostu k obavám, že byl vytvořen precedens a školy se pohrnou při každém koncertu pro peníze od města.

Následovaly konkrétní návrhy zastupitelů. Jak je obvyklé, zastupitelé, konkrétních návrhů nemaje, dávali dotazy. Zastupitel Pavlásek osvědčil svůj humor, když požadoval harmonogram zasedání na 2. pololetí. Tajemník MÚ Fišera jej poučil, že byl schválen minule, na což Jirka Pavlásek: "Tak to jsem tu nebyl." Zastupitel Lebruška neměl návrh, ale dotaz, jak pokračuje jednání o přechodu Chotěboře do jiného regionu. Bylo odpovězeno, že všechny okolní obce až na tři se vyjádřily k přechodu pod Chrudim (a později tedy k Pardubicím) kladně, petice vládě odeslána 13.5., vláda to projedná nyní v září. Zastupitel Hochman měl informaci, že lidi se ptají, že se nestaví pekárna. Tázal se, co se stane, až nějaká kalamita odřízne Chotěboř. Dostalo se mu odpovědi, že je to podnikatelská záležitost, kterou město neovlivní. Dotázal se tedy, proč byl zavezen bazén ve Stromovce. Protože tekl a byl nebezpečný. Zastupitel Lebruška pak řekl, že se vrátí k nezaměstnanosti. Jinde si starostové svolávají podnikatele, co mohou proti nezaměstnanosti udělat. Náš starosta na to, že v H.B. to zkoušeli, ale bylo to předčasné. Chcete-li, svolám to, ale musíte se zúčastnit. Zastupitel dr. Ander, se dotazoval, co je možné udělat, že majitel expozice historických kol chce z Chotěboře odejít. Starosta se též tázal, co můžeme pro to udělat? Fianční dotace by pomohla, můžeme s ním jednat. Zastupitel Stránský se dotázal, co bude s hotelem Vysočina, město by se přece mělo informovat. Starosta prohlásil: Bude to takto pořád, dokud to někdo nekoupí za 35 milionů. Myslím, řekl starosta, že to tady bude takto 20 let stát. Dokud nezačne padat omítka, aby stavební úřad mohl zasáhnout.

Vyhlášena diskuse. Zastupitel Uttendorfský, jako předtím jeho kolegové, začal však dotazem. Je dohled nad tím, že různé překopy, výkopy, zákopy, se dají do původního stavu? Paní Janáčková odvětila, že překopy se kontrolují při kolaudaci a za čas dělají kontrolu Technické služby. Starosta se připojil, že kontroluje též Městská policie. Je to ale na mrtvici, řekl doslova. VAK něco opraví, a pak zaprší a je tam díra v zemi. Když si toho všimne policie, tak upozorní. Dále řekl, byl bych rád, kdyby bombardování na nás bylo v tomto směru větší. (Takže občané, bombardujte! Těžko však bombardování starosty donutí VAK k tomu, aby po sobě výkopy opravili i po uplynutí několika týdnů, když se země slehne!) Velitel MP pan Sigl potvrdil, že když zjistí závadu, hlásí to majiteli. Ředitel TS Kruml k tomu dodal, že z 90% to není vina městských komunikací, ale těch, kdo kopali. Především VAK, má špatný stav kanalizací, vozovky se propadají, pořád je urgujeme.

Dána možnost dotazovat se přítomným občanům. Ing. Háva se zeptal, proč pod Mateřskou školou v Březové ul. byla navezena zemina, kdo se postará o její rozhrnutí a ozelenění? Vedoucí městských investic Bříza na to, to bylo teď někdy navezeno. Ředitel TS Kruml ujistil, že navrch přijde ornice a zahradníci to osejou do konce září. Poté ing. Andrle prohlásil, že má dvě úřednické poznámky (je totiž úředníkem MÚ). Co památná lípa na pozemku, prodaném panu Hoškovi? A prodej domečku v ulici Hromádky z Jistebnice není dobrý. Starosta mu na to odvětil, že již dříve bylo schváleno lípu přesadit (že by o tom úředník MÚ nevěděl?), a k prodeji vagonků - mluvili jsme o tom dnes již dost dlouho. Říká se, že konec korunuje dílo. Korunu tedy dle svého zvyku nasadila zastupitelka Poděbradská, když se dotázala, proč se tak málo peněz čerpalo na zeleň. Starosta jí s trpělivostí jemu vlastní odpověděl, že zeleň se osazovala v letních a bude osazovat v podzimních měsících a vyfakturováno bude ještě později, takže se proto zatím jeví peníze na zeleň jako neutracené. Žádné další diskuse ani dotazy již nebyly, takže zasedání skončilo. Ale pro zájemce pokračovalo dále neoficiálně.

Dostavil se totiž jistý pan ing., jenž zájemcům přednesl návrh, aby se zároveň s položením nové kabelizace Telecomu položily i spoje pro kabelovou televizi, které by umožnily i rozvod internetu a městské informační sítě. A jejich firma z České Třebové by to zvládla za 1,5 milionu. Další náklady by pak byly ve stejné výši.

Nehledě k tomu, že kabelizace již začala a pozdě tedy býka honiti, jeví se mi tento způsob městské informační sítě nešťastným. Za velké peníze dostalo by se dobrodiní pouze 200 domácnostem (ze 3000), do nichž se bude přivádět nové telefonní vedení. A kolik by jich využilo nabídky na kabelovou televizi? Polovina? A Internet?

Chotěboř podle mého názoru potřebuje bezdrátovou síť. Město má kruhový tvar, vysoké stavby pro umístění antén tu jsou. Taková síť by umožnila připojit se každému, kdo by měl o to zájem, a nikoli jen těm pár šťastným, kterým Telecom přivede nové vedení.

Přednáška pana inženýra, jehož firma je zajisté v úzkém vztahu k Telecomu, byla vyslechnuta desítkou zájemců se zájmem, ale tím to skončilo.

A tím končím i já mé zpravodajství z posledního zastupitelstva.

Zpět na hlavní stránku