Městské zastupitelstvo štědře nadělilo hasičům

54 bytových jednotek  Na Růžku bude prodáno
Naopak dům od firmy Design nekoupen

Jiřímu Pavláskovi nechtěli nic odhlasovat
Chotěboř a asi 15 obcí budou žádat vládu o přestup do okresu Chrudim

Čtvrté řádné zasedání zastupitelstva se konalo v pondělí 26. dubna a začalo jen o dvě minuty po 15. hodině, když se dostavil jedenáctý zastupitel. Dalších pět se přihnalo o 2 minuty déle a v průběhu přišli ještě dva. Dá se říci, že toto zastupitelstvo má docházku dobrou. Harryho pán měl trochu obavy o délku jednání vzhledem k přítomnosti obou rozhněvaných inženýrů, kteří si rádi zařeční, ale ukázalo se, že ač si zařečnili, přesto skončilo zastupitelstvo brzo, po poměrně hladkém jednání.

Po obvyklé kontrole usnesení z minule a zprávě o činnosti městské rady, k níž kupodivu neměl nikdo dotazů a připomínek, se přikročilo k vlastnímu programu.

Velkou část zabraly majetkové záležitosti města. Poté, co se schválil prodej 1 m2 manželům Bílkovým (neb tato plocha je obklopena jejich pozemkem) přednesl starosta návrh na schválení záměru prodeje velké bytovky čp. 1322 až 1324 Na Růžku. Městská rada navrhuje dům s 54 byty prodat nájemníkům. Oprava jeho střechy by přišla na půl milionu, město peníze nemá a dům již není zastaven u banky. Okamžitě zareagoval zastupitel ing. Tůma: "To je podle zásady - mám problém, tak prodám. Město by podle mne mělo vlastnit 20% bytů. Z tohoto domu se jen na nájemném vybere 460 tisíc za rok. Důvod k prodeji není pro mne kladný, nájemníci totiž nedostanou na opravu dotaci jako by mohlo dostat město. Když dům prodáme, zvýhodníme určitou skupinu lidí, kterým rozprodáme náš majetek." Zřejmě si ing. Tůma neuvědomil, že nájemníci jsou již dávno zvýhodněni tím, že bydlí v městském bytě, a město na jejich bydlení doplácí.

Na slova ing. Tůmy reagoval ihned druhý rozhněvaný ing. Uttendorfský: "Nájem nemůže být 460 tisíc". Na to pravil ředitel Městské bytové správy Svoboda, že to je 460 tisíc, že si to pan Tůma u nich zjišťoval. Na to pravil starosta, že schválení záměru prodat není ještě prodej. Pokud vím, řekl, jsou města, co prodala všechny byty. Měli jsme 600 bytů, nyní jich máme 300. Nikdo nepostřehl, že tím učinil námitku ing. Tůmy neúčinnou, 20% z 600 je 120 bytů. Je-li jich nyní 300, po prodeji by jich zůstalo téměř 250 a to je pořád  40%. Ředitel MBS Svoboda nato prohlásil, že 460 tisíc na běžnou údržbu stačí, ale na opravu střechy je třeba víc. Jsou domy, řekl, z nichž máme 1 tisíc nájmu a strkáme tam 15 tisíc na údržbu, takových se máme zbavovat a ne tohoto velkého. Tím se prozradil, je nabíledni, že MBS na tomto domě vydělává, což se dále ukázalo. Ozval se opět ing. Tůma: "Bytovou koncepci nemáme. Bude nebo nebude?" a starosta namítl, že koncepce se schválila v r. 1997. Tůma: "Tam to ale není". Povstal zastupitel Pavlásek s tím, že je pro, aby byly prodány všechny byty a město si nechalo jen sociální. Nikdo na to nereagoval. Pak promluvil zastupitel Hochman (KSČM): "Město si musí byty ponechat, jinak dojde k machinacím s byty." Jak to mínil jsem nepochopil, ale asi má své zkušenosti. To už se naštval MUDr. Myjavec, který v inkriminovaném domě bydlí, povstal a prohlásil, že barák je jeden z nejstarších, co město má, údržba se nikdy neprováděla, to není jen střecha, co je tam špatně, ale všechno. Tím mi potvrdil, co jsem si myslel, tento dům je pro MBS výnosný, půl melounu za rok, údržba veškerá žádná, penízky zůstávají. Ředitel Svoboda se ozval, že to je dům naopak jeden z nejmladších. Peníze, co se vyberou, nestačí na tohle všechno, je potřeba kompletní rekonstrukce (čímž se přiznal, že do domu žádné peníze nedávali). Tam, kde je zle, řekl, tam se zařizovací předměty vyměňují. Zapomněl ovšem dodat, kde bylo zle, takže dr. Myjavec opět vyskočil: "Před chvílí jste tvrdil, že nájem na údržbu stačí." Svoboda: "Náklady jsou spočítány." Nato starosta, aniž vyzval p. Svobodu k objasnění poslední záhadné věty, dal hlasovat. A bylo 11 zastupitelů pro, dva proti a 4 se zdrželi, čímž prodej těsnou většinou schválen přes zřejmý odpor komunistů a pana Svobody.

Další záměry prodeje nemovitostí schváleny hladce, zaujala mne gentlemantská dohoda mezi městem a p. Pokorným, jemuž zastupitelstvo odhlasovalo prodej 101 metrů za symbolickou cenu a on zato dovolil městu překopat svůj pozemek poblíž skládky Lapíkov, aby tamtutdy mohla vést tlaková kanalizace. Starosta k tomu poznamenal, že p. Pokorný byl kdysi donucen prodat své pozemky za 50 haléřů za metr na stavbu sídliště Na Cihelně.

Poté se schvalovaly přímé prodeje pozemků rozličným manželům a bylo jim vyhověno. Ale když přišel na přetřes prodej pozemku ve Svinném akciové společnosti TENEZ, která tam má skládku kalů, vyskočil opět z krabičky čertík Tůma a projevil obavy, aby to nebyla ekologická bomba. Starosta vysvětlil, že skládka kalů se rozšiřovat nebude, že jde jen o to, aby měl TENEZ k ní okolo přístup, a prodej byl schválen.

Zastupitelstvo poté neschválilo koupi budovy od firmy Design (levá budova bývalého Stavebního podniku za silem) za 2 miliony 700 tisíc, a to ani na přímou výzvu Jiřího Pavláska, jenž jediný hlasoval pro a ostrouhal, zdrželo se plných 12 a proti bylo 5. Usoudilo se totiž, že pro Technické služby je tam příliš mnoho kanceláří a příliš málo dílen a skladů. Jiří Pavlásek své umysly s tímto barákem blíže nespecifikoval.

Naopak zastupitelé schválili panu Josefu Dzurkovi splácení domu, který koupil už v roce 1994 na směnku a dosud nezaplatil. Směnka musela být uplatněna u soudu, prosoudilo se několik tisíc, takže nynější dlužná částka činí asi 130 tisíc. Liknavý dlužník navrhl, že zaplatí polovinu a zbytek ve splátkách 1000 Kč za měsíc. Ačkoli ing. Nikl upozornil, že splátky budou trvat přes 7 let a Mgr. Macků poukázal, že úroky z dluhu porostou, zastupitelstvo smlouvu schválilo.

Pak přišla na řadu novela vyhlášky města o místních poplatcích. Zastupitelé neměli nic proti 1 Kč za metr a den pro lunaparky a cirkusy. Avšak vznikla diskuse kolem poplatku za reklamní plochy, kde zákon nepřipouští poplatek za půl čtverečního metru (jak původní návrh uváděl) ale jen za metr celý. Proto navrženo, aby za celý metr byl poplatek ve výši stejné jako původně navrhovaný za metru půl. To nějak nechápal ing. Tůma, jenž mínil, že čtverečný metr na reklamu je moc, že stačí metru půl. Starosta mu tedy podruhé vysvětlil, že to právě zákon nepřipouští, což dotyčný stále nechápal, takže mu muselo být vysvětleno, že si může nechat udělat reklamu půlmetrovou, ale zaplatí za metr celý. Jiří Pavlásek pak položil otázku, zda má ve vyhlášce města význam poplatek z lůžka ubytovací kapacity, když se stejně celá léta nevybírá. Starosta mu potvrdil, že to význam nemá, ale mínil, že každý podnikatel v ubytování by se měl k placení přihlásit. Nato prohlásila přítomná vedoucí finančního odboru MÚ, že se stejně nikdo nepřihlásí. Proto povstal znovu Jiří Pavlásek a navrhl poplatek z lůžka vypustit z vyhlášky. Byl to však černý den pro Jiřího Pavláska, neboť ho opět přehlasovali. Jen 3 byli pro, 12 však proti a 3 se zdrželi. Máme tedy kuriozní poplatek, který ač jasně stanoven, nikdy vybírán nebude, protože každej blbej, kdo by se k jeho placení přihlásil a městská policie asi těžko bude dělat razie po ubytovnách. Dost mi to nejde na rozum, nebyl by přece problém zavést povinnost ubytovací knihy, která by se dala kontrolovat (nebo že by to bylo proti lidským právům?). Jo, holenkové, to berňák si jinak umí své peníze ohlídat, z toho si vezměte příklad! (Jakpak asi jemu podnikatelé oznamují tržby z lůžek?)

Poté se hlasovalo o celé vyhlášce a schválena 16 hlasy proti jednomu Pavláskovu a 1 se zdržel (asi mu to lůžko vrtalo hlavou). Zvolal jsem v tom okamžiku (v duchu ovšem, neboť nahlas se nesmí), běda nehodný osude, takto trápíš Jiřího Pavláska, kamaráda mého, jenž podle výsledků voleb zastupuje nejvíc občanů ze všech a stejně není mu to nic platno, jako poplatek z lůžka není nic platný úřadu městskému.

Pak byli zastupitelé seznámeni z jednáním Komise pro půjčky z Fondu rozvoje bydlení, jež 6 žádostí doporučila a jednu nikoli. Schváleno bylo všech šest výhodných půjček od 60 do 430 tisíc (komise doporučila jen 100 tisíc, ale zastupitelé byli velkorysí). Půjčku dostal i jeden činžovní dům v ulici Houbově. Sedmý žadatel nedostal nic, neboť neprokázal, že dům, který chce půjčkou opravit, vlastní a na splácení 390 požadovaných tisíc nepředložil splátkový kalendář. Protože město dostane ještě 2 miliony 700 tisíc na tyto půjčky občanům, scháleno bylo nové kolo žádostí do 27. května. Takže neváhejte, ruka páně je otevřena a úrok jen 4 %. Žádosti se přijímají přímo u starosty.

Po přestávce zastupitelé osvěženi schválili spoustu darů města. Rodičům dětí, které budou dojíždět do zvláštní školy v H.B. 10 tisíc, které však poputují do Nadačního fondu Čtyřlístek. Sdružení Romů ČR dostalo tisíce dva na Dny romské kultury, Obecní úřad v Sobíňově 3 tisíce na knížku o Liběcké stezce (na tu se těším, kdysi jsem jednu starou četl), pěvecký sbor Doubravan 25 tisíc. Pět hasičských sborů na území Chotěboře dostalo celkem 95 tisíc na hadice a sportovní činnost, trochu ostrouhali ve Svinném, kteří žádali 15 tisíc, ale na doporučení velitele SDH Chotěboř dostali třetinu, neboť se zatím žádné soutěže neúčastnili. Nejvíc, 40 tisíc, dostali chotěbořští (proti tomu se zajisté pan velitel Vencelides nebránil), po dvaceti dostali ve Střížově a v Klouzovech (tam budou mít 70 let od založení a tedy oslavy), Bílečtí dostali 10 a Svinný  5 tisíc.

Promptně schválili zastupitelé zrušení vyhlášky o tržním řádu, neboť nový zákon svěřuje vydání této vyhlášky městské radě, která ji zanedlouho přijme. Bez tržního řádu tedy budeme asi jen dva týdny. Starostovi pak zastupitelé schválili, že může prodat 6379 akcií VČE po 3750 Kč za jednu jedné švédské firmě. Město si tak pomůže ke 24 milionům a lze jen doufat, že nám Švédové nevypnou vypinač, až jim to nandáme v hokeji. Co s těmi penězi, o tom se však nemluvilo. Jest to zajímavo - rok co rok slýcháme, že peněz není, ale na konci roku jich zbude sposta neutracených, hodí se sice do roku dalšího, ale... Nějak se mi ten městský rozpočet nepozdává, ač se rada i starosta dušují, že nad ním proseděli dny a noci. Že bych se nakazil od ing. Císaře? O jeho názorech píšeme jinde, ale zde budiž řečeno, že se mi také nelíbí rozvírající se nůžky mezi růstem (stagnací) příjmů a veselým utrácením na provozní výdaje úřadu a městských zařízení, jimž se každý rok přidávají velká procenta na pokrytí zvýšených nákladů. Za kolik let tyto provozní náklady pohltí celý rozpočet, takže nezbude na chodníky? Spočítá nám to ing. Císař nebo starosta?

To mi táhlo hlavou, zatímco starosta vyzýval k podání konkrétních návrhů (nikdo nic nepodal, ani chudák Jiří Pavlásek) a dotazů (nikdo se nic netázal, ani ing. Tůma). Takže když byli vyzváni hosté, vystoupil ředitel Technických služeb, že by chtěl několik zastupitelů do komise na vypsanou soutěž na dodání nových odpadkových košů za 90 tisíc do centra města. Nikdo se tam nehrnul, tak to starosta smetl z kurtu tím, že to rozhodne městská rada.

Padl pak dotaz, co dělá komise na prošetření možnosti vstupu do pardubického kraje. Dozvěděli jsme se, že bylo jednáno s Chrudimí o přestupu řady obcí (jen Oudoleň a Kraborovice se nevyjádřily) do okresu Chrudim. Kdyby to schálila vláda, automaticky pak všichni připadneme s Chrudimí do kraje pardubického.

Jihlavský kraj, když už padla na to řeč, je podle našich informací velmi neoblíben, nechtějí tam obce ze Žďárska ani z Třebíčska.

Padl dotaz na supermarket, starosta opět marně upozorňoval, že kůlnička menší než Doubravka nemá právo se zovat supermarketem. Stavební řízení prý probíhá, ale zástupce stavebního úřadu již touto dobou zmizel ze sálu, nebylo nikoho, kdo by zvědavé nasytil.

Ještě padl dotaz, zda budou lavičky na náměstí včas osazeny (to víte máj je máj, bez laviček to nepůjde) a bylo ujištěno, že do 15.5. musí firma Uhlíř z Čáslavi vše dokončit, jinak bude solit penále 2 tisíce denně. Nu uvidíme...

A náhle byl konec a velmi brzo, takže jsem skončil s kamarády na kulečníku v Panském domě, kde jsem ale nehrál, nýbrž fotografoval umné postoje vášnivých hráčů, až je zpracuji, nějaké uvidíte. Rovněž fotky ze zastupitelstva sem ještě o víkendu dáme.

Zpět na hlavní stránku