Harryho pán komentuje

Světlá nad Sázavou se proslavila
(ale smutně)

Kde zůstala obyčejná lidská solidarita?

Jistě jste to ve sdělovacích prostředcích zaznamenali: Radní ve Světlé nad Sázavou zorganizovali petici proti umístění tábora pro uprchlíky z Kosova do současné školy v přírodě nedaleko města, na níž její provozovatel (Školský úřad Teplice) nemá již prostředky a nabídl ji ministerstvu vnitra. Petici podepsalo přes tři a půl tisíce obyvatel sklářského města.

Ministerstvo vnitra pod takovým nátlakem ustoupilo a oznámilo, že jsou jiná místa, kde uprchlíky rádi přijmou. Ve sdělovacích prostředcích většinou postoj světelských občanů a radních odsoudili.

Pocházím z Dolní Březinky, coby kamenem dohodil od Světlé. Chodil jsem tam denně pěšky do školy obecné, až do páté třídy. Pak jsme se přestěhovali. Mám tam dodnes řadu bývalých spolužáků, kteří mne už asi nepamatují, já je však ano, např. světelského starostu Jenčíka. Na světelském hřbitově spí svým věčným spánkem mí rodiče a prarodiče. Světlá mi není lhostejná a se zájmem jsem sledoval její rozkvět.

Tohle mne však překvapilo. Už proto, že se pamatuji na doby, kdy světelští protestovali proti škole v přírodě. Nelíbil se křik a hluk dětí ze severních Čech, obchodníci se strachovali, zda nebudou krást (později přestali, když se naopak ukázalo, že ve Světlé utratí všechno své kapesné), město se strachovalo o trávníky. Nyní protestují proti uprchlickému táboru. Ale jakými argumenty...

"Představitelé města se obrátili na obyvatele Světlé otevřeným dopisem plným zkreslených a nepravdivých informací. Varovali před negativním dopadem příchodu běženců, kteří měli být ubytováni v objektu školy v přírodě.", napsala MF Dnes. A dále píše: "Uprchlíci v našem městě? Ani nápad, občané, braňte se! Zastupitelstvo stojí za vámi. Tak nějak vstoupilo vedení radnice ve Světlé nad Sázavou do kampaně proti zřízení uprchlického tábora, kterou zastánci lidských práv bez váhání označují jako xenofobní.
Otevřeným dopisem občanům a peticí se starosta a jeho zástupci snaží zabránit, aby se objekt na kraji města, kam doposud jezdily děti na školy v přírodě, nezměnil v pátý uprchlický tábor v zemi. Za první dva dny se do petičních archů podepsalo téměř tři a půl tisíce obyvatel šestitisícové Světlé.
V dopise například informují o schůzce s některými politiky, které přesvědčovali o nutnosti zachovat objekt pro školy v přírodě. "Argumentovali jsme i obavami našich spoluobčanů z nárůstu kriminality, zvýšeného nebezpečí nárůstu různých chorob včetně infekčních a TBC, potlačení turistického ruchu a dalších aspektů... Velmi znepokojující je i námi vyžádané stanovisko vedení Okresní nemocnice v Havlíčkově Brodě, které konstatuje, že nedisponují vůbec žádnou kapacitou lůžek sociálního či dlouhodobého charakteru, infekční oddělení je ve zcela nevyhovujícím stavu a že při očekávaném a možném výskytu TBC jsou zcela nepřipraveni na jakýkoliv nárůst tohoto onemocnění," varují představitelé města.
"Zdá se mi, že tento text je učebnicovým příkladem xenofobie, zloby i slabosti, tedy nezralosti komunální politické reprezentace," tvrdí psycholog Slavomil Hubálek, který před časem analyzoval články ve stranických novinách SPR-RSČ Republika.
Podle něj jde o účelovou manipulaci lidí. "Dopis obsahuje prvky emočního vydírání. A to jak dikcí, tak strukturou i obsahem.
Uvádí jen souhrn negativních xenofobních a sporných argumentů, straší občany kriminalitou, nemocemi, opakovaně tuberkulózou," míní Hubálek.
Zvláště pohrůžky vážnými chorobami jsou podle Hubálka naprosto scestné: žadatelé o azyl by byli jedinou skupinou obyvatel ve městě pod stálou zdravotní kontrolou. Navíc uprchlík, který požádá o azyl, musí nejprve do záchytného tábora, kde projde kompletním vyšetřením, které má zabránit šíření chorob.
Mylná je také informace o zvýšené kriminalitě v místě tábora.
Za devět let existence podobných zařízení se policie musela zabývat jediným vážným trestným činem zabitím při hospodské rvačce.
Zastupitelé Světlé ovšem prohlašují: Podobné informace jsme neměli ani jsme je nesháněli.
Zcela odmítají výhrady, že dopisem vzbuzují u lidí xenofobii.
"To jsou názory našich občanů, reagujeme jen na jejich prosby.A proto ty petice," namítá starosta Jaroslav Jenčík."

Tolik MF Dnes. Z okresního týdeníku Cesta Vysočiny víme, že se ve Světlé našla hrstka občanů, kteří celou akci i postoje světelské veřejnosti odsoudili. Ale jen hrstka.

Stejně jako mnoho dalších v naší vlasti, jsem postojem světelských šokován. To bych od nich nečekal. Kde zůstala obyčejná lidská solidarita? Zvítězila u nich vlastní pohodlnost: Když se vzbouříme, budeme mít pokoj. Žádné smradlavé a zavšivené cizince tu nechceme, my, takové krásné a čisté městečko. Svrab, bída a neštovice, to zrovna, to si dejte někam jinam! My jsme krásné Posázaví.

Ano, pokoj budou mít ve Světlé nad Sázavou. Ostatně i to bylo jistě motivací světelských radních. Zabijí tím přece dvě mouchy jednou ranou: Nebudou muset řešit žádné problémy. A udělali si u občanů města dobře (což se zajisté bude v příštích volbách hodit).

A tak dokázali světelští, že v Čechách ještě stále panuje dobrý zvyk hledět jen na špičku vlastního nosu. Co je za humny, to se nás netýká. Co je za mořem nebo nedej bože za modrou oblohou ve vesmíru, to už vůbec ne.

Ale co bude, až přijde do řeky Sázavy dvousetletá voda a Světlou zaplaví (ne že bych jim to přál !)? Kdo pak solidárně pomůže světelským?

Až pojedu příště do Světlé na hřbitov, půjdu obvyklou cestou z nádraží, ale budu mít stísněný pocit. Bude se mi zdát, že za okny, jež budu míjet, vidím samé nepřátelské a zlé oči...

Zpět na hlavní stránku