Náš počítač pomáhá hledat mimozemské inteligence

SETI @ home
se jmenuje akce, do níž se můžete přihlásit i vy

Od podzimu loňského roku probíhá na největším radioteleskopu světa (průměr 300 m) v Arecibu na Portoriku soustavné sledování radiového záření oblohy v okolí vlnové délky záření neutrálního vodíku. Tam se očekávají signály, jež by mohly vydávat mimozemské inteligence na naší úrovni či výše. Vychází se z toho, že příroda není schopna vyrobit krátkovlnné signály a takové se právě hledají na pozadí kosmického šumu.

Prohledávat záznamy pomocí počítače by si vyžádalo kapacitu superpočítače na 24 hodin denně. Na to organizátoři projektu (Univerzita v Berkeley) nemají ani s pomocí řady sponzorů, a tak chytré hlavy přišly na originální myšlenku: Zapojit zahálející počítače připojené na internet.

Je pravda, že je pro počítač dobré zapnout ho ráno a nechat běžet do večera, i když na něm právě nepracujete. Toho využili autoři projektu SETI @ home a vytvořili program - šetřič obrazovky, jenž se automaticky zapne, když odejdete od počítače a v takto získaném čase analyzuje pomocí rychlé Fourierovy transformace (Fast Fourier Transform - FFT) přidělený úsek záznamu signálů z pozorování radioteleskopu. (Pro hloubavé čtenáře: Spektrální analýzu pomocí FFT v Excelu najdete zde , Moderní metody analýzy signálu včetně FFT najdete zde, FFT v programu Matlab najdete zde.)

Každý, kdo se přihlásí a zaregistruje, dostane po internetu prohledávací program a čtvrtmegabajtový balíček se záznamem 50 sekund zachycených signálů v rozsahu 20 kHz k prohledávání svým počítačem. Program hledá silné signály ve 400 tisících kombinací frekvence a vlnové šířky, které potom prohledá v deseti kombinacích posunu frekvence v čase, což představuje 4 miliony kombinací. Tak důkladné prohledávání by se v reálném čase nedalo zajistit ani na nejsilnějších počítačích. Jakmile je záznam prohledán, program vás vyzve k připojení na internet a poté co se připojíte, odešle výsledky prohledávání autorům projektu a pošle vám další kousek. Vzhledem k možným falešným signálům ze Země se hledá signál s periodou min. 12 sekund. Ten by pak byl zvláště zkoumán jako dílo mimozemské inteligence a případný nálezce by byl jistě internetově medializován.

Z celého světa je již přihlášeno 425 tisíc počítačů institucí i jednotlivců. Na www stránce projektu, uvedené níže, najdete i statistiku. Česká republika je na skvělém 13. místě ve světě s 3000 přihlášenými.

V pátek 22. května jsme se přihlásili s naším počítačem též. Šlo to sakra pomalu, díky šetřiči obrazovky, který krásně zobrazuje probíhající výpočty 3D grafem. Takže výpočet nám tval 100 hodin. Pak jsme se poučili ze zkušeností ostatních a přikázali šetřiči, aby po 3 minutách přestal vykreslovat grafy a zatemnil obrazovku (dělá se to v nastavení šetřiče v nastavení Obrazovka v Ovládacích panelech Windows 95/98). Efekt se dostavil okamžitě a úžasně, při počítání druhé úlohy máme již 54% hotovo za pouhých 28 hodin! (Máme pouze Pentium 150 MHz, na novějších počítačích to běhá daleko rychleji!)

Vše potřebné naleznete na adrese projektu http://setiathome.ssl.berkeley.edu a kdo neumí anglicky, může si tam hned nahoře navolit i češtinu, ale česká stránka je poněkud pozadu za anglickou, v níž se dozvíte opravdu poslední novinky včetně posledních statistik.

Zde uvádíme kopii obrazovky, která vám naskočí, když přestanete počítač používat (vidíte, že verze 1.0 nese chybu - i když máme zpracován již jeden úkol a právě se pracuje na druhém, oddíl User Info, informace o uživateli, stále ukazuje 0 zpracovaných úkolů a 0 počítačového času):
setiathome.jpg (78890 bytes)

Vřele doporučujeme vaší pozornosti výše uvedenou stránku, i když se projektu nezúčastníte.

Zpět na hlavní stránku