Pane jo ! - náš fejeton k ostudě v parlamentu

Nová hlasovací metoda se rychle ujala
i v chotěbořském zastupitelstvu

Jak všeobecně známo, poslanci parlamentu za ODS Václav Brousek a Miroslav Beneš vynalezli novou metodu zástupného hlasování v parlamentu (Brousek pověřil Beneše, aby za něj hlasoval, protože byl právě daleko od hlasovacího zařízení) a ačkoli na ně ministr Dostál ihned žaloval, že se to nesmí, všichni poslanci se moc smáli a moc se jim to líbilo .

Vskutku revoluční metoda se zjara začala rychle šířit po českých luzích a hájích, až dorazila též do Chotěboře, kterážto jak známo je rezervací, kde se každá novota ujme.

Na 125. mimořádném zasedání městského zastupitelstva 1. dubna 1999 chtěl starosta zasedání rozpustit, neboť přišlo jen osm zastupitelů (včetně jeho a jeho zástupce). Proti tomu se všichni přítomní ohradili. "Pane starosto, já mám pověření od kolegů Uttendorfského a Pavláska, že mám hlasovat i za ně, a proto jsem si přinesla třetí ruku", pravila zastupitelka Tomášková a ukázala starostovi umně vyrobený hlasovací úd s pěti prsty, vyrobený v kroužku dovedných rukou v kulturním domě Junior. "Naši mladí umělci z našeho nového kurzu Výuční list snadno a rychle se přičinili, koukněte, jak jsou na té ruce vyvedeny pěkně hodinky Seiko, jako živé", dodala k šokovanému starostovi, jenž pro nával práce zatím rozšíření stachanovské hlasovací metody Brousek & Beneš nezaznamenal. "Pan kolega Uttendorfský lyžuje momentálně na Slovensku a kolega Pavlásek zůstává dnes v Havlíčkově Brodě přes noc, aby stihl vyřídit všechny papíry", omluvila ještě zastupitelka své kolegy. Netušila ovšem, že lyžař právě už zlomil obě lyže a stavitel roztrhal papíry se smlouvami na cucky, protože už jich měl plné zuby.

"Zde jsou mé pověřovací listiny", pravil nato zastupitel Lebruška a předložil písemné potvrzení, že může hlasovat za všechny nepřítomné zastupitele KSČM a jednoho z ČSSD. "Kolegové mají důležitou práci v terénu čelem k masám", vysvětlil své pověření, "a já je tady můžu klidně zastoupit." Netušil ovšem, že právě v tu chvíli kolega zastupitel Stránský prchá před masou rozhněvaných pojištěnců (otočen k nim ovšem druhou stranou než čelem) americkočeské pojišťovny Amcico, kterou má tu čest zde zastupovat. Rovněž zastupitel Tůma, právě v potu tváře aranžující horu karafiátů (pravých) s třešněmi (umělými) do výlohy své firmy, jež bude pořádat velkolepé l. Květinové Dny v Chotěboři, byl k okolojdoucím otočen rovněž nikoli čelem.

"I já mohu hlasovat za nepřítomné kolegy", pravil zastupitel Nikl, "mám zde ústní pověření od kolegy dr. Myjavce, kterému se rozbila zubní vrtačka a musí si ji do zítřka opravit protože mu zdravotní pojišťovna nedá na opraváře, a písemné potvrzení od kolegů Doležala a Heřmanského, ti se musí zúčastnit brigády na Zimním stadioně, odhazuje se tam ručně sníh, protože rolbě došla nafta a na novou dostanou od nás peníze až na podzim". Netušil ovšem, že zubař, jemuž se nedařilo, právě prchá v lese před kňourem, na něhož číhal v domnění, že si pročistí hlavu a přijde na to, jak pročistit i vrtačku. Rovněž oba ledaři už dávno zahodili lopaty a šli se ohřát do Bistra U Mrkvičky (nikoli ovšem mrkvovou šťávou).

Paní zastupitelka Nováková nato zašpitala uzarděle: "Já prosím mám také pověření hlasovat za paní zastupitelku dr. Melounovou, byla jsem dnes u ní kvůli své životní jistotě, tak mi řekla, že můžu hlasovat i za ni". Netušila ovšem, že paní doktorka stále ještě usilovně kontroluje životní jistoty dalších důchodkyň, mimo jiné i zastupitelky Poděbradské, která rovněž ráda využila nové metody a vůbec jí nevadilo, že ji vynalezli političtí protivníci.

"Co mám prosimvás dělat", otázal se nešťastně starosta, "vždyť to odporuje nejen zákonu o obcích, ale i ústavě..."

"Z toho si nic nedělej pane starosto", pravil k němu jeho zástupce Motyčka, "od toho jsem tvůj zástupce, abych vás zastoupil i při hlasování", a předložil jemu i všem přítomným k podpisu pověřovací listiny, jimiž všichni dávají svou plnou zástupnou moc k hlasování panu zástupci Motyčkovi.

Poté, co všichni přítomní listiny podepsali a odešli ze zasedací místnosti, zůstal zástupce Motyčka sám. "Zahajuji 125. mimořádnou schůzi zastupitelstva v Chotěboři", řekl hlasitě do prázdného sálu, odhlasoval si schválení programu a hned poté usnesení, sbalil papíry do aktovky a pomalu odcházel, broukaje si k sobě samému: "Ještě že máme tak vynalézavý parlament, nyní jsem zástupcem, jak se patří. Jen budu ještě muset vymyslet hlasovací zařízení, jak jednou rukou hlasovat za 21 lidí."

Vzhledem k tomu, že je inženýr, fyzik a technik, se mu to jistě vbrzku podaří. A možná, že se vynález dostane i na parlament.

(Netušil ovšem, že se právě těch šest zastupitelů, kteří odešli, dohodlo, že příště dají pověření hlasovat za ně starostovi, neboť uznali, že rovnováha sil ve městě, jakož i v parlamentě, je nutná a potřebná.)