Ondřej Neff
Společně na ministerstvu

Už dlouho jsem se tu nezmiňoval o tom, co se děje kolem zdražování telefonů. Nejdřív to nejdůležitější: internetí skupina se spojila s iniciativou Občané proti zdražení telefonu a spolupracuje s jejími mluvčími, Lubošem Olejárem a Ing. Josefem Mrázkem. Právě Ing. Mrázek vypracoval analýzu neprávnosti čerstvě (v pondělí) schváleného zdražení. Tuto analýzu předal představitelům ministerstva financí a dnes tedy i ministerstvu dopravy a spojů. Důkladněte si ji prostudujte, pokud chcete přijít věci na kloub. Nezapomeňte ani na studii nazvanou Srovnání skutečné ceny telekomunikačních poplatků a s novým tarifem a tarifem Internet 99.

Bude to co platné? Před čtyřmi roky jsme takto důkladně studovali s Jiřím Kofránkem a Martinem Mosingerem návrh smlouvy mezi akcionáři - tedy FNM, SPT TELECOM a TelSource. Objevili jsme v ní takové nehoráznosti, že jsme mobilizovali tisk i politiky - v té době opoziční sociální demokraty. Nikdo bohužel nevěnoval chystanému právnímu paskvilu pozornost, takže k podpisu došlo za masivní podpory tehdejších vládních kruhů, najmě ministra Karla Dyby, který prohlásil, že se oběsí, když smlouva podepsána nebude. Následovaly soudní spory, jež Mosinger vedl za drobné akcionáře. Dokázal v nich, že smlouva byla podepsána neoprávněně, tedy procedurálně nekorektně. Konečný verdikt však vyzněl v tom smyslu, že je ve státním zájmu, aby i nekorektní smlouva byla prohlášena za platnou. No a teď, kdy je sociální demokracie u moci, se představitelé ministerstva diví, že tato smlouva nedává majoritnímu vlastníkovi = státu prakticky žádné pravomoci! Přesně na to jsme upozorňovali před čtyřmi lety a varovali jsme před důsledky = svévolným zdražováním.

Situace je jako scénka z absurdního divadla. Olejár s Mrázkem byli na ministerstvu financí, všichni společně jsme pak byli na ministerstvu dopravy a spojů. Ta nejdůležitější informace - a je třeba, aby o ní veřejnost věděla: zejména ministerstvo financí je vázáno smlouvou, takže obchází cenové výměry jež samo vydalo, přičemž obsah smlouvy nezná a vychází tedy z jakési interpretace. Kdyby totiž vycházelo z cenového výměru, nikdy by nemohlo dojít k tak brutálnímu navýšení poplatků za místní hovory (62,5%).

Dodám něco osobního. Setkal jsem se s představiteli Telecomu dvakrát. Jsem teď velice zklamán. Tito lidé nám všem do očí tvrdili, že místní hovory jsou ztrátové. Naše dosavadní rešerše hlavně na ministerstvu financí vedou k závěru, že zisk z těchto hovorů je desetiprocentní, a zisk z mezinárodních hovorů dosahuje devadesátiprocentní hranice. Takto nestydatý zisk mají snad jen prodavači heroinu a podnikatelé z Dubé na E55, a kdyby všechny české firmy měly desetiprocentní zisk, žijeme tu jako v ráji. Jelikož STP TELECOM je nucen mezinárodní hovory zlevnit pod tlakem mezinárodní konkurence, hojí se na místních hovorech, které jsou "jen" desetiprocentně ziskové. Ztrátové tedy jsou zřejmě jen paušály a stálé měsíční poplatky, jelikož je hodně lidí, kteří mají stanici a vůbec netelefonují. Toto je dosavadní výsledek naší rešerše a je v naprostém rozporu tomu, co nám telekominíci tvrdili - a já jim uvěřil, stejně jako moji přátelé Lukačovič a Zandl. Stydím se, že jsem tak důvěřivý. Zřejmě ne dost čtu Svět Namodro, abych si vštípil heslo nevěřte nikomu. Příště uvěřím jen orazítkovaným dokumentům.

NEVIDITELNÝ PES, 3.12.1998

Zpět na hlavní stránku