Harryho pán komentuje

Staronovým starostou ing. Stejskal,
novým zástupcem starosty ing. Motyčka
První městské zastupitelstvo zvolilo
vedení města podle povolebních dohod
ODS, KDU-ČSL, ČSSD a ČSNS

Kandidáti na starostu a do rady z KSČM a US neuspěli.
Bývalý první chotěbořský starosta Jiří Pavlásek má podporu
19 zastupitelů z 21!
(Fotopříloha je na konci)

Ve zcela zaplněném sále kulturního domu Junior zahájil první zasedání zastupitelstva dosavadní starosta ing. Stejskal přesně v 15 hodin a bylo přítomno všech 21 zvolených zastupitelů. Nejprve přečetl sdělení nejstaršího člena zastupitelstva ing. Motyčky, jenž udělil dosavadnímu starostovi plnou moc k řízení zasedání až do zvolení starosty nového.

Poté tajemník MÚ ing. Fišera přečetl Zprávu o výsledku komunálních voleb. K průběhu a výsledkům voleb nebyly vzneseny žádné připomínky. Od tohoto okamžiku začal zesilovač v KD Junior (stařičká Vermona) krásně mutovat a ani ing. Uttendorfskému, jehož elektrické přístroje obvykle poslouchají, se nepodařilo mu domluvit.

Ve vůbec prvním hlasování pak zvolilo zastupitelstvo stálou mandátovou komisi na celé volební období ve složení ing. Uttendorfský (předseda, ODS), Josef Doležal (Hokej veřejnosti) a Marie Nováková (DŽJ). Komise poté ověřila mandáty zastupitelů ze spisů Místní volební komise, potvrzení o převzetí mandátů a prohlášení o přijetí mandátů. Konstatovala, že všichni zvolení svůj mandát přijali.

Nové zastupitelstvo potom složilo slib a všichni členové jej stvrdili podpisem. Ani v této chvíli se nikdo svého mandátu nevzdal.

Následovala volba volební komise. Jednotlivé volební strany byly vyzvány, aby předložily své návrhy, přičemž navrhovaný nesmí kandidovat do žádné funkce. KSČM navrhla proto Jaroslava Lebrušku, ODS Jiřího Uttendorfského a Hokej veřejnosti Vítka Heřmanského. Ostatní strany své návrhy nepodaly, takže navržení byli dvaceti hlasy schváleni (jeden se zdržel). Stejně dopadl návrh na členy návrhové komise, jimiž se stali Jana Tomášková (ODS), dr. Myjavec (ČSSD) a dr. Ander (US).

A chvíle nejvíce očekávaná byla tu: volba starosty začala podáváním návrhů. KSČM navrhla na starostu města ing. Jana Tůmu, ODS ing. Zdeňka Stejskala. Ostatní strany návrhy nepodaly. Volební komise se odebrala do vedlejší místnosti, aby počítačem doplnila navržené kandidáty do volebních lístků pro tajné hlasování.

V nastalé pauze ukázaly ruce ing. Tůmy, že se dožaduje technické poznámky. Řídící zasedání mu tedy udělil slovo a kandidát na starostu požádal zastupitelstvo, aby směl přednést svou představu o výkonu funkce starosty. Dobře naladěné zastupitelstvo mu to většinou 16 hlasů schválilo. Ing. Tůma zahájil svou řeč tvrzením, že je nezávislým kandidátem. O své činnosti v minulém zastupitelstvu prohlásil, že mu šlo vždy o prospěch věci, bez stranických klapek jednat o problémech. Pohovořil o práci starosty, kterou vidí ve dvou rovinách, vnější a vnitřní, o činnosti městské rady která by podle něj neměla předem rozhodovat např. v pohostinských zařízeních, o vytvoření celkové koncepce rozvoje města bez ideologického podtextu. Pochválil volební programy jednotlivých stran, upozornil na to, že jsme v Chotěboři a ne v Praze (tomuto moudru zajisté nebylo co vytknout) a zakončil tvrzením, že jak je jeho zvykem, vykonával by funkci starosty naplno.

Vyplnil tak dobře pauzu, která by byla v jednání neb druhý kandidát na starostu nepožádal o svolení přednést předvolební řeč. Zdá se, že sebechvála ing. Tůmy nenašla však v zastupitelstvu odezvu, neboť v nastalém tajném hlasování zvolilo starostou ing. Stejskala 16 hlasy, zatímco ing. Tůma získal hlasů pět. Očekával jsem, že po vyhlášení výsledku volby přijde nějaká slavnostní chvilka, kdy např. někdo staronovému starostovi zavěsí na krk jeho insignii, ale nedočkal jsem se. Starosta pouze poděkoval za zvolení a přislíbil věnovat se své práci i nadále naplno, načež hned vyhlásil tajnou volbu zástupce starosty.

K překvapení všech podala návrh jen KDU-ČSL. Po chvíli pauzy, kterou tentokrát nikdo nevyplnil zábavnou řečí, vyhlásila volební komise zástupcem starosty ing. Stanislava Motyčku, jemuž dalo hlas 17 zastupitelů a 4 byli proti (snadno je uhodnout, kteří čtyři to byli, ale to se v tajných volbách nesluší).

Nastávající volba zbývajících pěti členů městské rady proběhla podle vyhlášky města veřejným hlasováním. Návrhy podali: ČSNS navrhla Mgr. Milana Moce - 17 pro, KSČM ing. Tůmu a p. Hochmana - oba získali 4 hlasy zastupitelů KSČM, Unie svobody kandidovala dr. Andera - 5 hlasů pro. ČSSD navrhla dr. Myjavce - 14 pro, a Milana Stránského - 18 pro. KDU-ČSL navrhla dr. Melounovou - 18 pro. Nakonec ODS navrhla Jiřího Pavláska, jenž dostal nejvíce hlasů - 19. Nevolili jej pouze dva komunisté. Členy městské rady se tedy stali Mgr. Moc, dr. Myjavec, M. Stránský, dr. Melounová a
J. Pavlásek.(Připomeňme, že povolební dohody z 19.11. o koalici ODS, KDU-ČSL, ČSSD a ČSNS zaručovaly jejím kandidátům 12 hlasů.)

V další volbě zástupců města v okresním shromáždění se opět volilo tajně. Kupodivu jen jedna strana navrhla své kandidáty: ODS ing. Stejskala a J. Pavláska. Ostatní návrhy neměli, ač kandidátů bylo třeba minimálně pět! Proto starosta vyzval znovu k podání návrhů, což uposlechla KDU-ČSL, ČSSD a Hokej veřejnosti. Zástupci města v okresním shromáždění byli tedy zvoleni Stejskal, Pavlásek a Motyčka 18 hlasy a Stránský a Doležal hlasy sedmnácti.

Volbám nebylo ještě konec. Volila se stálá komise pro konkurzy a výběrová řízení, do níž si mohla každá strana libovolně navrhnout své zástupce. Využila toho KSČM (Tůma), US (Ander), ČSSD (Nikl), KDU-ČSL (Motyčka) a ODS (Tomášková). Ve dvojích volbách (poprvé přehlédl starosta, že volební komise je mimo místnost) byli jednomyslně zvoleni.

Ještě zbývalo schválit termíny zasedání zastupitelstva a městské rady. Rada bude zasedat v pondělí ob jeden týden, zastupitelstvo jednou za dva měsíce. K navrženým termínům upozornil Jaroslav Lebruška, že 1.2.1999 je úterý a nikoli pondělí. Ukázalo se však, že má nějaký divný kalendář, že to pondělí přece jenom je. Proto navrhl, aby rada zasedala v úterý nebo ve čtvrtek, mimo úřední dny. Žonglování s dny mu zastupitelstvo neschválilo, pro byli jen 4, zdrželo se 12 a 4 byli proti. Původní termíny pak byly 16 hlasy schváleny, kdy 2 se zdrželi a 2 byli proti (v tomto okamžiku již jeden zastupitel KDU-ČSL nebyl přítomen, neboť předtím odešel).

Když pak starosta vyhlásil diskusi, nechtěl diskutovat nikdo ze zastupitelů ani přítomných občanů. Pouze starosta vyzval volební komisi, aby mu vrátila razítko města, což neprodleně učinila a návrhová komise mohla přednést návrh usnesení, jenž byl v 17:35 h schválen a zasedání tím skončilo.

Fotopříloha:

firstzast1.jpg (12920 bytes)

Zastupitelé skládají vestoje slib, obecenstvo rovněž vestoje přihlíží

firstzast2.jpg (12112 bytes)

Volební komise přísně dohlíží na volícího zastupitele, jenž stejně přísně hledí do objektivu.
Zleva: Pavlásek, Heřmanský, Lebruška, Uttendorfský

firstzast3.jpg (11621 bytes)

Nová městská rada.
Zleva: Stejskal, Pavlásek, Melounová, Motyčka, Moc, Stránský, Myjavec
(Stejskal, Motyčka a Moc již byli v předchozí radě, Motyčka je v radě již třetí volební období, Pavlásek byl v radě předminulé.)

firstzast4.jpg (10580 bytes)

Starosta se svým novým zástupcem

firstzast5.jpg (10922 bytes)

Gratulace od bývalého zástupce starosty Rejchlíka. Vlevo přihlíží
zapisovatelka Jitka Loukotová.

firstzast6.jpg (10730 bytes)

Skončeno, dohody dodrženy. Zleva: Motyčka, Nikl, Stejskal, Pavlásek, Uttendorfský

firstzast7.jpg (10834 bytes)

Spokojené úsměvy radních. Zleva: Myjavec, Moc, Pavlásek, vzadu přihlíží starosta

 Zpět na hlavní stránku