Harryho pán komentuje výsledek voleb v Chotěboři
Pro někoho dobře, pro někoho špatně
Poloviční účast voličů udělala své

K volbám přišlo 3757 voličů z 7644 zapsaných, tedy 49,1%. Dalo by se tedy říci: občané Chotěboře mají co chtějí (nebo co ignorují). Může to mít různé příčiny, znechucení z politiky, horšící se situace v chotěbořských podnicích, nevíra v možnost něco ovlivnit, ale také to mohou být nekvalitní kandidátky (někteří si prostě nemohli 21 zastupitelů dát dohromady). 154 kandidátů by mohl být slušný výběr, ale mohu vám potvrdit: I já sám jsem horko těžko dával dohromady 15, do 21 jsem už doplňoval jen aby to vyšlo, i když jsem se na to doplňování taky mohl vykašlat.

Vyhrála tedy ODS, ale utrpěné vítězství je tentokrát Pyrrhovo: Oproti 8 mandátům doposud má nyní ODS jen mandáty čtyři. A to znamená, že jako vítěz voleb musí postavit širokou koalici (sny Unie svobody o pravicové koalici ODS+KDU-ČSL +US+ČSNS = 11 mandátů jsou mimo mísu a z říše snů, s těsnou nadpoloviční většinou by koalice fungovala jen při první schůzi, pak už by se v počtu 11 sešla jen vzácně, to praví zkušenost z minulých let). Kde zůstali všichni ti dřívější voliči ODS? Asi doma...

ODS + KDU-ČSL mají 8 mandátů, zastupitelstvo 21. Potřebují tedy minimálně 6 dalších, aby to reálně fungovalo. Nabízí se tři základní konfigurace:
Široká koalice všech politických stran mimo KSČM (jejich slepenec s tzv. nestraníky - někteří totiž ve straně jsou, jde o nástupce bývalé SDL - je pro většinu dalších stran nepřijatelný). Tedy ČSNS + US + ČSSD = 6 mandátů, dohromady mandátů 14, tj. 2/3 zastupitelstva. Bude problém však s vzájemnou nevraživostí ČSSD a US.
Další možností je přibrat do této koalice Hokej veřejnosti (o 2 mandáty více), ale to už je prakticky těžko uskutečnitelné, neboť městská rada má 7 členů a na někoho by se tedy nedostalo (pokud si vítězná ODS a KDU-ČSL budou nárokovat po dvou členech rady, zbývají jen už 3 místa pro další).
Poslední varianta by byla bez US (12 mandátů nebo s hokejisty 14). Proč bez US? Pro některé strany jsou někteří jejich navrhovaní členové nepřijatelní, je totiž veřejným tajemstvím, že se US chystá na masové vzdávání se mandátů, aby se do zastupitelstva a pak do rady dostali jiní, kteří skončili vzadu. Takováto ekvilibristika bude těžko stravitelná demokratickým stranám, které si na demokratických principech zakládají poněkud více než US.
Lze pochopitelně uvažovat i o možnosti čtvrté - bez ČSSD. Mnohým zvoleným i nezvoleným z pravicových stran by to vyhovovalo a přejí si to. Je však otázka, zda si nové vedení města troufne postavit si proti sobě celou třetinu zastupitelstva (KSČM + ČSSD = 7 mandátů) v situaci, kdy se neví, jak se zachová zastupitelka z DŽJ i Hokej veřejnosti, když nebudou mít zástupce v radě. Ryzí pravicovost se v Chotěboři dá těžko prosadit, a ti, kteří o ní sní, nechť se kouknou na výsledky voleb (jo, kdyby US + KDU-ČSL měli dohromady 11 a více mandátů, to by se to pravicově vládlo, ale to je jen kdyby...). Dávat přednost ideologii před realitou se už mnohokrát nevyplatilo.

Takže jsme u jednotlivých zastupitelů. Ti, kteří přišli k volbám, bezpochyby většinou křížkovali jednotlivé kandidáty z různých stran. Jen tak mohl vzniknout tento výsledek voleb.

První místo Jiřího Pavláska (1326 hlasů), druhé místo ing. Stejskala (1207) a třetí místo ing. Motyčky (1144) ukazuje, koho chtějí mít lidé na radnici. Jiří Pavlásek, rázný zastánce demokracie a člověk postižený minulým režimem, schopný organizátor a podnikatel, má za sebou na radnici 5 let (rok jako porevoluční tajemník, pak čtyři roky jako starosta) a lidé jej dosud mají v živé paměti. Zdeněk Stejskal se jako starosta v uplynulých letech osvědčil svou pílí a pracovitostí, a lidé, kteří mu vyčítají údajnou měkkost, mu ji vyčítají především proto, že nebyl dost tvrdý, aby prosazoval jejich zájmy. Stanislav Motyčka je zkušený radní s 8 letou praxí, člověk znalý jednání s lidmi a mající smysl pro potřeby města. Ano, voliči to všechno vycítili a proto je volili.

Kdo z nich starostou? Je nabíledni, že Jiří Pavlásek nemůže nyní odejít od své práce, to by ztratil další 4 roky ve stavitelské branži a 4 roky podnikatelské práce by přišly vniveč. Zdeněk Stejskal již je zapracovaný, potřebné zákony zná už dokonale a má pracně nabytou praxi. Je to jasné... Na místostarostu pak tipuji vítěze z druhé vítězné strany, Stanislava Motyčku. Ten si už nyní může dovolit opustit své zaměstnání a myslím, že je na to jako stvořený a že to bude vykonávat s vervou jemu vlastní.

Při pohledu na seznam zvolených je nápadná věc, dosud v Chotěboři nevídaná: Mnoho lidí z předních míst kandidátek nebylo zvoleno a do zastupitelstva byli zvoleni mnozí z míst zadních, kteří byli preferenčními hlasy vymrštěni dopředu tak, že některé to překvapilo a uvažují o vzdání se mandátu. To by dobré nebylo, jeden dva případy, prosím. Ale masové vzdávání? To by museli voliči vzít radnici útokem a zkusit novou defenestraci, aby si z nich noví radní nedělali blázny. Ve volbách volili voliči své kandidáty, nikoli své strany, to by si měli všichni leadeři stran uvědomit. Dal-li jsem hlas svému kandidátu a on nyní odstoupí a dá mandát tomu, koho jsem nevolil, no nenaštvalo by vás to?

V každém případě lze jen uvítat, že voliči svým křížkováním vystřelili do zastupitelských křesel dr. Andera, p. Hoška, dr. Melounovou, Jaroslava Stejskala, ing. Uttendorfského, Vítka Heřmanského, Janu Tomáškovou...

Nakonec to tedy byla pouze ČSSD, která z prvních čtyř kandidátů dostala do zastupitelstva tři, když dr. Myjavec postoupil ze 4. místa na první, František Nikl na druhém místě setrval a Milan Stránský spadl z prvního na třetí. Ale tři mandáty - to je pro ČSSD špatný výsledek. Opět se zeptám: Kde zůstali dřívější voliči ČSSD z parlamentních voleb? Chotěbořská ČSSD ztratila poměrně nevýraznou kandidátkou, do níž sehnala jen několik známějších osob, minimálně jeden mandát. A kdoví kolik hlasů ztratila nevhodným chováním svého kandidáta, jehož ponechala na kandidátce, i když všude o sobě prohlašoval, že bude starostou a že pak se všemi zatočí (hlavně s hostinským, jenž mu nechtěl už nalít), a byv upozorněn na to, že by se musel nejdřív dostat do zastupitelstva, směle tvrdil, že to nepotřebuje neboť ho strana do funkce dosadí. Někteří tomu věřili (a chodili se mne ustrašeně ptát, zda je to možné), jiní z toho měli srandu...
I když osobně bych poloviční vinu připsal také zklamání z dosavadní sociálně demokratické vlády, jejího složení ze starých pánů a jejího dosavadního nicnedělání. Mlčenlivý souhlas se zdražením telefonů, které nás internetisty těžce postihne, je toho příkladem.

Nesmyslnost dosavadního volebního zákona, který tak přeje malým stranám a straničkám, až je to groteskní, se ukázala i v Chotěboři. Důchodkyni za (své) životní jistoty Marii Novákové stačilo úděsně málo - 232 hlasů pouhých, aby se do zastupitelstva dostala, i přes volební program, který je spíše k smíchu (nebo k pláči?). Ve srovnání z osamělým střelcem, fotbalistou Jánem Zapalačem (794 hlasů a do zastupitelstva se nedostal), je to skutečně groteska. Na vysvětlenou těm z vás, kteří si zrovna nelibují v matematice volebního zákona: paní Nováková vyhrála nad panem Zapalačem jen proto, že za sebou měla 17 bezvýznamných kandidátů, jistě všelijak posbíraných. Ti však dali dokupy 2288 potřebných hlasů . To pan Zapalač neměl a proto prohrál svůj match. Poučení pro ty z vás, kdo by se chtěli příště odvážit jít do voleb sami - pod 1000 hlasů nemáte šanci...

Podobně na totéž doplatila ČSNS, která měla jen devět kandidátů. S odřenýma ušima získala jen jeden mandát za 3367 hlasů, když druhý Milan Moc přeskočil leadera strany Josefa Krátkého.

Zklamáním musí být výsledek voleb pro Unii Svobody, zrozené zde nedávno a raketově nastupující do politiky. Ukázalo se, že voliči nic nedali na dobře zpracovaný volební program, a spíše se koukali, kdo že se jim na kandidátce US nabízí. Zvolili pak 7885 hlasy dvě známé a přijatelné osobnosti - zubaře dr. Andera a všem známého podnikatele Jaromíra Hoška, tedy lidi, kteří mnoha voličům zajisté posloužili k jejich dobru. Tím zcela odstavili první čtyři z kandidátky US, Jaromír Hošek skočil z 13. místa na druhé a přeskočil tak 5 proslulých podnikatelů či managerů!

Že voliči prokoukli skupinové zájmy, skrývající se ve volebních programech, svědčí nejen výsledek US, ale také Hokeje veřejnosti. Lidem prostě vadilo, že by se měly městské peníze dávat na teplovod nebo zimovod. Dva mandáty jsou při poměrně kvalitní kandidátce hokejistů málo, i když oni sami, jak říkají jsou spokojeni s 7706 hlasy. Ale to zdůrazňování hokeje... Dnes už vědí, že by bývalo lepší se pojmenovat Za Chotěboř a Chotěbořáky krásnější a zdravější, než Hokej veřejnosti, to jim vzalo hlasy . Vít Heřmanský, známý obchodník, pak prokázal svou oblibu u veřejnosti, když skočil z 11. místa na místo první a předstihl tak zvučná jména na předních místech (706 hlasů). Druhý Josef Doležal setrval jak betonový brankář a spadl jen o jedno místo.

Konečně je třeba se zmínit o KSČM. Jako vždy šli její voliči disciplinovaně k volbám a výsledek se dostavil: 16% hlasů (11463) a 4 mandáty (jen o malinký fous, jinak by měli mandáty tři). Ukázalo se, že dodrželi disciplínu a volili staré zastupitelské harcovníky. Všichni čtyři zvolení totiž v zastupitelstvu už byli dříve. Přesto i pro KSČM je výsledek voleb ztrátou - dříve měla KSČM s SDL 6 mandátů. Nyní se spojili do jedné volební strany a o dva mandáty přišli. Nehledě k okolnosti, která bije do očí: nynější spojenci z SDL se přece dříve od rodné strany odrodili, a ta je nyní přijala velkoryse zpět. Proč asi? Není už tolik ambiciózních, ochotných bít se v zastupitelstvu za práva lidu, že museli s nimi do holportu? U Jana Tůmy je to předem jasné: bude se bít jako dříve.

Když už jsme u KSČM: Voliči také rozpoznali, někde více, někde méně, na kandidátkách jednotlivých stran bývalé komunisty. Mají je všichni, krom ČSNS a hokejistů myslím. To je stará bolest: odpustit jim to nebo neodpustit?

Zastupitelé z KDU-ČSL: Jeden z prvního místa, ostatní z míst zadních. I tady mají patrně voliči něco proti lidem, postaveným vepředu kandidátky. Co to asi je? Dr. Melounová je pátým a posledním zastupitelem, který dostal přes 1000 hlasů. Před čtyřmi lety ovšem měla dvakrát tolik... Nyní se dozvídáme, že uvažuje o vzdání se mandátu. Co asi na to řeknou všechny ty ženy, které ji volily? Skok ze čtrnáctého místa na druhé je impozantní. Nevěděli leadeři KDU-ČSL, že ty hlasy dostane, že ji zasunuli až na 14. místo kandidátky? Nebo byla důvodem její malá účast na předchozím zastupitelstvu? Hubert Macků poskočil jen o něco méně, z 12. místa na třetí. Marná sláva, lékaři a učitelé jsou lidmi oblíbenými u voličů. I obchodník Jaroslav Stejskal poskočil dopředu o 7 míst a vyšachoval tak předsedu strany i druhého a třetího muže kandidátky. S tím se určitě nepočítalo, ale psychologie voliče je jasná: kdo mi prodává maso a uzeninu, tomu hlas dám. Pikantní je, že dotyčný vůbec nepočítal, že by mohl být zvolen a svým voličům, o nichž nevěděl, se oženil a odstěhuje se za dámou svého srdce, přičemž na jeho uvolněné místo přijde první náhradník a tím je - jeho brácha!

Dopadly nám ty volby zajímavě: Není jisté, že všichni zvolení se stanou zastupiteli. Chystá se vzdávání se mandátů. Ale pozor milé volební strany! Nepřežeňte to, když se najednou vzdá mandátu třetina zastupitelů, to jest sedm, zastupitelstvo jde do háje a jsou vypsané nové volby! A kolik zhnusených voličů by k nim asi přišlo? Výsledkem by bylo, že komunisté by měli dvakrát více a ti co zavinili nové volby, dvakrát méně...

Poloviční účast voličů udělala své. Přijít jich víc, bylo by všechno jinak!

Doporučujeme porovnat volby 98 s: výsledky komunálních voleb 1994

Zpět na volební stránku * Zpět na hlavní stránku