Harry by vrtěl ocasem, kdyby ho měl...

na soutěžní družstvo hasičů z Klouzov,

které se stalo postrachem soutěží v hasičských sportech

Nejdříve se to jen šuškalo v kruzích zasvěcenců, později se to rozkřiklo i mezi námi laiky: kam přijedou Klouzovy soutěžit, všude se jich favorité obávají a každý se ptá. kde ty Klouzovy proboha jsou. Zeptali jsme se trenéra družstva Franty Musila, zvaného Fanďas (na snímku dole), co je na tom pravdy a navštívili jsme hasičskou soutěž o Pohár přednostky okresu, jež se konala 5. září v Chotěboři, abychom to na vlastní oči viděli.

Fanďas popřel fámy o postrachu, ale přiznal, že se mu podařilo sestavit výborné družstvo, které se stalo rychle známým, neboť objíždí různé soutěže a probojovává se do přeborů, a tam pak získává přední místa, jež jinak obsazují profesionálové z měst.

V letošním roce na soutěži v Pohledu (okres Chrudim) byli v základním kole druzí a v dalším kole čtvrtí. Čtvrté místo obsadili i v Blatnu poblíž Hlinska. Pak jeli na okrskový přebor chotěbořska v Čachotíně a tam měli dokonce družstva dvě. Mladší byli první a starší druzí. Odtud postoupili do okresního přeboru, který byl letos v Chotěboři a vyhráli ho. Z něj tedy postoupili do krajského přeboru v Letohradě a tam v konkurenci hasičských superprofesionálů obsadili skvělé osmé místo. (Zde je namístě připomenout, že se těchto přeborů a soutěží účastní desítky družstev.) Poté v Janderově na okrese Chrudim byli druzí a v noční soutěži 45 družstev v Seči docílili výborného 6. místa.

Dnes 5. září se účastní soutěže o Pohár přednostky okresu Havl. Brod v Chotěboři, který již dříve dvakrát vyhráli, a pokud by se jim to podařilo potřetí, získali by tento putovní pohár nadobro. Zítra v neděli jedou do Hlinska a pak každou další sobotu mimo jedné až do 17. října opět někam.

Byli jsme zvědaví na podrobnosti o družstvu. Fanďas prozradil, že hasiči z Klouzov mají vlastně družstva dvě. Družstvo mladých a potom tzv. Fanďas Team, jenž při sečtení věku členů má 300 roků! Družstva trénují každý pátek od 10. dubna velmi pilně v polních podmínkách v Klouzovech (je to místní část Chotěboře, od města asi 5 km vzdálená). Ježdění po soutěžích něco stojí, takže hasiči chodí na brigády, např. sbírat kamení na polích, aby si přivydělali. Mají také své sponzory, kteří vydatně pomáhají: Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod se svým pivem Rebel (ne že by ho od nich dostávali sudy!), firmu Sanitherm Praha a podnikatele Jiřího Trojana. Podle svých možností pomůže darem i město Chotěboř.

Dnes jsou na soutěži poprvé s novou mašinou, jak s hrdostí říká Fanďas. Ale má i obavy, nejsou na ni dosud zvyklí a seřízená také ještě není ideálně.

Nezapomeň napsat, říká Fanďas, že tohle všechno bychom nedokázali bez pomoci a podpory našich rodin, které mají pro náš sport pochopení. A už odbíhá ke svým klukům, neboť startují jako sedmí v pořadí a již je čas se chystat. Jdeme se tedy podívat na dosavadní výsledky, všechny mají časy přes 35 sekund. Vracíme se k místu startu. Pořizuji postupně několik snímků, kterými vám přiblížíme vystoupení Klouzovských (přesný postup soutěže v požárním útoku přinášíme v jiném článku tohoto čísla).

Na pomocném platu o rozměrech 2x2 metry si chystají nádobíčko: požární mašinu, hadice a spojky.

Na pokyn rozhodčích přenášejí nádobíčko na startovní plato.

Na něm musí být všechno srovnáno dle regulí, za přihlížení rozhodčích.

Start! Sedmičlenné družstvo vyráží směrem k platu s mašinou a hadicemi. Každý člen běží na své budoucí místo okolo plata.

Nejtěžší to mají ti dva, co musí naplnit přívodní hadici s košem vodou, aby stříkačka správně nasála. Další dva startují mašinu, připojují hadice a zbývající tři běží s hadicemi k cíli.

Do cíle to mají 100 metrů s hlavní hadicí, rozdvojkou a dvěma hadicemi s koncovkami, jež za chvíli pochrlí vodu směrem na cíl.

Sekundy letí, ale voda ve správně spojených hadicích také. Obě cílové plošiny jsou zasaženy prudkým proudem vody a elektrická časomíra ukazuje čas: 28,66s !

Spokojený Fanďas ukazuje, že zatím sjou první. Ale zbývá ještě 34 dalších družstev. Kolik jich docílí lepšího času?

A zde je spokojené celé družstvo. Stojící zleva: Jiří Žemlička (klouzovský hasič), Pavel Krupička, Láďa Krupička, s tričkem Fanďas Teamu Jiří Boček, s tričkem Rebelu Jiří Roubínek, Fanďas zcela vpravo. Sedící zleva: Mirek Pešek, Mirek Pilař, Milan Žemlička a Vlasta Piskač. Chybí Pavel Machka, který je služebně mimo republiku.

Nakonec obsadili skvělé 3. místo. Před ně se dostalo druhé družstvo Přibyslavi s časem 27,75s a Česká Bělá s časem 26,24s (Klouzovy 28,66s).

Gratulovat přišel také chotěbořský starosta ing. Zdeněk Stejskal. Diplom je v popředí, jen o málo vzadu štěně piva, Mirek Pešek drží pohár za 3. místo.

Loučíme se s přáním dalších úspěchů a s příslibem, že se ještě sejdeme. Hodně štěstí Pánové Hasiči. To přece přeje připraveným!

(Další podrobnosti o celé soutěži v článku O Pohár přednostky okresního úřadu)