Harry čmuchal, až vyčmuchal…

že už se v Chotěboři chystají další volby

Ano, je to tak. Deset (!) subjektů se už v našem městě připravuje na komunální volby v listopadu, mnozí velmi usilovně. Vezmeme to tedy pěkně popořádku podle výsledků minulých komunálních voleb v r. 1994.

ODS minulé komunální volby v Chotěboři vyhrála, jak to bude letos, pámbu ví. Zatím to vypadá, že zde hlavu vzhůru nijak nezvedala. Výhodu bude mít ve svém starostovi, kovaném to příslušníku ODS, jenž ve svém volebním období rozhodně uspěl, ač mu to ostatní členové zastupitelstva za ODS mnohdy nepochopitelně ztěžovali a někdy dokonce i hlasovali proti němu (i s komunisty!). Na výběr nových kandidátů si tedy musí ODS dát pozor, je zřejmé, že zařazením oblíbených doktorů a inženýrů na kandidátku lze sice získat hlasy, ale potom ty konce…

 Koalice ČSNS + ČSSD + KDU-ČSL se rozpadá a v příštích volbách kandidovat nebude, zásluhou nikoli místních poměrů, ale nařízením pražských ústředí těchto stran. Je to škoda a svědčí to o neznalosti komunálních poměrů a odtržení těch nahoře od reality. ČSNS ( v minulých volbách ještě LSNS) to ze tří koaličních partnerů bude mít asi nejtěžší, problém bude sehnat dostatečný počet kandidátů. ČSSD na přípravách voleb pracuje už řadu týdnů, kandidátku má již připravenou a patrně dá dohromady všech 21 kandidátů, ovšem za tu cenu, že dobrá polovina z nich nebude voličům známá nebo naopak bude až příliš (jako např. jistý pan Z., jenž o sobě rozhlašoval, že ho strana dosadí na FUNKCI STAROSTY a pak všechny zničí... Ví se o několika kandidátech nečlenech ČSSD, mezi nimiž bude jeden lékař. KDU-ČSL se zatím volbami nevzrušuje. Ač bude mít rovněž potíže s dostatečným počtem kandidátů, má své voliče v Chotěboři předem jisté. I tato strana by však měla zvážit účast populárních lékařů na kandidátce…

Strana demokratické levice odčerpala v minulých volbách hlasy příznivců KSČM, ale její zastupitelé vystupovali na zasedáních daleko razantněji, jakoby se dohodli, že oni jsou ti praví (nebo spíše leví) strážci čistoty zastupitelstva a blaha občanů města. Byl to právě pan ing., majitel firmy se slaným jménem a jeho kolegyně paní bývalá učitelka, kteří neustále vytvářeli při jednáních zastupitelstva dojem, jakoby městská rada byla sbor lumpů, jež se snaží oloupit město o veškeré ctnosti, a kterýžto sbor je nutno přísně kontrolovat i v zálěžitostech zcela zřejmých. Voliči tohoto podivného sekupení, zvaného SDL jako na Slovensku, by se měli napříště zamyslet, zda právě tento styl jednání je ten pravý ořechový, jenž přispívá k věcnosti jednání nejvyššího orgánu města.

KSČM, stejně jako KDU-ČSL, má své hlasy jisté. Tato strana, která se jako jediná ze svržených vedoucích úloh společnosti ve východní Evropě nezřekla svých scestných myšlenek, by při sestavování kandidátky měla pomýšlet na konstruktivnost jednání svých zastupitelů. Můj pán je toho názoru, že před osmi léty, hned po revoluci, byli zástupci KSČM v zastupitelstvu daleko realističtější, než před léty čtyřmi (bývalý předseda MěstNV a poslanec FS Jaroslav Brabec byl toho jasným příkladem).

SPR-RSČ uspěla v minulých volbách jediným zástupcem v zastupitelstvu jedině díky chybě ostatních volebních stran, které naprosto ignorovaly účast mladých kandidátů, reprezentujících mladé voliče. Proto se jejich kandidát, člen populární rockové kapely, dostal do zastupitelstva, kde ovšem nijak neoslnil, neb se zcela jasně vyzná lépe v technickém zabezpečení kapely než v komunální politice.

Můj citlivý čenich zjistil, že se v Chotěboři budou v následujících volbách snažit dostat své kandidáty do zastupitelstva místní sportovci, kteří se domnívají, že město dává málo peněz na jejich činnost ( o výši dotací města na sport si povíme jindy). Podařilo se jim získat bývalého starostu Pavláska, jenž přislíbil legislativně ošetřit tuto jejich snahu. Jelikož sportovci nejsou politickou stranou nebo hnutím, budou totiž muset sehnat jistý počet podpisů občanů na žádost o možnost kandidovat ve volbách, a v tom jim bývalý starosta překvapivě přislíbil pomoc (ač nikdy nesportoval). Nabízí se zajímavá kalkulace, zda pan Pavlásek bude za sportovce kandidovat. Já osobně, jakožto i můj pán, bych come-back tohoto schopného místního politika, jenž se v prvním volebním období po sametové revoluci tak osvědčil, jen uvítal.

DŽJ, tedy důchodci za životní jistoty, se údajně rovněž chystají zasáhnout do komunálních voleb. Budeme jim jistě přát úspěch, pokud to nebudou komunističtí důchodci za svoje životní jistoty jako v parlamentích volbách, kde naštěstí zcela propadli. Jednoho jejich kandidáta, Míšu, zná můj pán dlouhá léta jako dobrého chlapa, takže bych neměl nic proti jeho přítomnosti v zastupitelstvu. To ovšem nemohu říci o těch ostatních…

A jsme u desátého a nejnovějšího subjektu, Unie svobody. Ta vznikla v Chotěboři nedávno před parlamentními volbami. Nahlédneme-li však, kdo ji zde reprezentuje, snadno odvodíme, že účast US v komunálních volbách bude mít jediný cíl: prosadit výstavbu teplovodu z a.s. Chotěbořské strojírny Služby po městě, což by zajisté prospělo a.s. CHSS a jejím ziskům z vyráběného tepla, jež nyní přichází vniveč. Myslím, že taková konkurence Městské bytové správě by nebyla na škodu. Ale to budou muset rozhodnout voliči. Otázkou zůstává, zda k tomu budou stačit červená líčka mladých dívenek, nabízejícich stejně červená jablíčka všem, kdo přijdou na jejich předvolební schůze. V parlamentních volbách to k získání voličů moc nestačilo, na besedu s ministrem Pilipem přišla dvacítka zájemců. Můj pán tam byl také a přinesl si domů jediný zážitek (krom úsměvů dívenek): zdarma rozdávanou (těmi usměvavými dívenkami) hezkou knížku Mikyho Ryvoly, Tom kečup a pes Vorčestr, nad níž jsme se on i já pobavili mnohem více, než nad výroky pana ministra…

Můj pán tvrdí, že mám velice citlivý čenich, takže se můžete i v dalších číslech Chotěbořského Couriera těšit na vyčmuchané novinky nastávajících komunálních voleb.

 Zpět na hlavní stránku